Blog
Kozí mléko je stále populárnější alternativou kravského mléka, zejména mezi lidmi s intolerancí na laktózu nebo alergie na bílkoviny kravského mléka. Ale co všechno víme o tomto mléčném produktu, který je ve světě znám už po tisíce let? V tomto článku se podíváme na jeho zdravotní přínosy, jak ho využít v kuchyni a proč byste ho považovali za součást vaší stravy.
Nutriční hodnoty kozího mléka Kozí mléko je bohaté na výživu a nabízí zajímavé složení v porovnání s kravským mlékem. Obsahuje:
- Vyšší množství vápníku – Kozí mléko je bohaté na vápník, což přispívá k posílení kostí a zubů.
- Vitamíny a minerály – Obsahuje vitamíny A, B2 (riboflavin), a D, stejně jako minerály jako je draslík, fosfor a hořčík.
- Zdravé tuky – Kozí mléko má menší tukové částice, které jsou snáze stravitelné, což je výhodné pro osoby s trávicími potížemi.
Kozí mléko a laktózová intolerance Jedním z hlavních důvodů, proč lidé přecházejí na kozí mléko, je jeho lepší snášenlivost pro lidi s laktózovou intolerancí. I když stále obsahuje laktózu, je často lépe stravitelné díky rozdílnému složení tuků a bílkovin oproti kravskému mléku. Někteří lidé s mírnou laktózovou intolerancí mohou kozí mléko konzumovat bez obtíží.
Přínosy pro pokožku Kozí mléko je nejen výborným nápojem, ale také složkou, která prospívá pokožce. Obsahuje alfa-hydroxykyseliny, které pomáhají odstraňovat odumřelé kožní buňky, a vitamín A, který pomáhá udržovat pokožku jemnou a zdravou. Není divu, že se kozí mléko často používá v mýdlech a kosmetických přípravcích.
Použití kozího mléka v kuchyni Kozí mléko lze využít v různých receptech stejně jako kravské mléko. Jeho jemně nasládlá chuť se dobře hodí do:
- Smoothie
- Pečení (koláče, muffiny, chleby)
- Krémových omáček
- Kávových nápojů
Navíc je základní složkou pro výrobu oblíbených mléčných produktů, jako je kozí sýr, jogurt nebo kefír.
Představujeme Vám naše sýry, které vyrábíme z kozího mléka od našich koz, které se pasou na stráních Českého středohoří. . Sýry jsou různé povahy a chuti. Některý je velmi sebevědomý a dere se dopředu. Jiný je trošku schovaný, ale když ho objevíte, jste překvapeni jeho výtečnou chutí. Každý sýr je jedinečný a čeká na to, až ho objevíte.
Kozí Hřeben z Milešovky: Tradiční čerstvý sýr, tužší konzistence vhodný k zapékání, strouhání nebo nakládání oleje, bylinek nebo česneku. Sýr je inspirovaný nejvyšší horou Českého středohoří.
Kozí mísa z Oparenského údolí: Čerstvý sýr nakládaný se sušenými rajčaty, česnekem a cibulí. Sýr s bylinkami a rajčaty se koupe ve 100% BIO slunečnicovým oleji. Jedinečnou chuť si plně vychutnáte, když je sýr naložený alespoň pár dnů. Suroviny se snoubí dohromady a plně se rozvine jejich potenciál. Sýr je inspirovaný krásným a klidným Oparenským údolím.
Čedičový svitek z Lovoše: Čerstvý kozí sýr s jemnou příchutí kari. Koření dodává sýru žlutou barvu a dobře zde vidíte hrudkovitou strukturu. Barva připomíná jihovýchodní stranu kopce Lovoš, kdy se do čedičových kamenných polí opírá letní slunce.
Sokolí krém z Kletečné: Jemný jogurtový sýr, který se v ústech úplně rozplyne. Sýr není nijak výrazné chuti, ale po prvním soustu zjistíte, že je opravdu výtečný. Skrytý potenciál tohoto sýru odkazuje na vrch Kletečnou. Krásu Kletečné také často neobjevíme v první chvíli. Následně si říkáme: “Jak jsme ji mohli tak dlouho míjet”.
Kozí nůžky z Ostrého: Pikantní sýr s chilli, je jen pro milovníky ostré chuti, sýr je velmi sebevědomý a je mu jasné, že ne každý si ho oblíbí.Přesto a možná, že právě proto je u nás na předních místech. Je to s ním podobné jako s vrchem Ostrý...Při cestě nahoru nevíte co Vás čeká, stejně tak nevíte jak je sýr “ostrý” dokud ho neokoštujete.
Lhota pod Kozí strání: Smetanový sýr se sušeným medvědím česnekem. Medvědí česnek jsme “možná” nasbírali na Kozí strání nad vesničkou Lhota a pomalu ho sušili na jarním slunci. A možná také ne, ale sýru je koneckonců jedno odkud je medvědí česnek..on prostě ví jak je dobrý a sebevědomě kráčí do prvních řad v naší nabídce.
Velemínská kysanka: Kysanka je mléčný jogurtový nápoj velmi jemné nakyslé chuti. Dobře zasytí a zaručuje skvělé trávení.
Srdce českého středohoří: Tento tradiční kozí sýr s příchutí vlašských ořechů posbíraných na stráních českého středohoří se vyrábí ve tvaru srdce. Jemně namleté ořechy zvýrazní chuť sýru a skvěle se hodí k perlivému bílému vínu.
Plešivecký hrnec: Čerstvý sýr nakládaný s bylinkami, česnekem a cibulí... sýr se koupe ve 100% BIO slunečnicovém oleji. Po pár dnech se rozvine vůně a chuť bylinek. Když zavřete oči tak se ocitnete na plešivecké strání uprostřed jara, kdy všechno bují, roste a kolem Vás poskakují kůzlata.
Holý sýr z Holého vrchu: Smetanový zrající sýr s jemnou plísní na povrchu. Sýr se úplně rozplývá na jazyku. Velmi nám chutná s červených vínem. K názvu nás inspiroval Holý vrch u Hlinné.
Kozí věž z Hazmburku: zrající sýr s tvrdou kůrkou a jemnou chutí kari. K názvu nás inspiroval hrad Hazmburk.
Dubický kamínek: zrající sýr s tvrdou kůrkou a jemnou paprikovou chutí.
Loupežnický sýr z Paška Pole: zrající sýr s tvrdou kůrkou. Sýr zraje s vlašskými ořechy. Kvůli tomuto sýru by jistě Paška i Pole znovu loupili.
Život s kozou domácí 😂
Znáte to pořekadlo: „Nudíte se? Tak si pořiďte medvídka mývala.“
Toho jsem nikdy neměla, tak nevím jestli vás zbaví nudy.
Ale mohu každému zaručit, že s kozou se nudit rozhodně nebude a navíc má přidanou hodnotu, výborné a v neposlední řadě velmi zdravé mléko.
Už jste někdy ochutnali čerstvě nadojené kozí mléko?
Mléko je teplé, lahodné, mírně nasládlé.
Proč je kozí mléko tak dobré? A proč když ochutnáte mléko z Vysočiny je trochu jiné než mléko z Českého středohoří?
Nejvíc rozdíl poznáte v chutí sýru. Stejný recept, stejný postup a jiný výsledek.. kvalita mléka, rychlost chlazení, potrava zvířat - to vše se v každém kousku sýru odrazí.
A tak když někdo říká, že mu kozí sýr nechutná tak ještě neochutnal ten náš👍.
Koza je velký labužník, vybírá si byliny, okusuje stromy a keře, kůra mladých výhonků nemá žádnou šanci přežít. Pokud máte pozemek plný náletů tak koza u vás uklidí za pár dnů. A ještě Vám bude velmi vděčná.
Komplikace u ní nastává, když se nudí a má pocit, že za plotem je něco lepšího. Někdy se zdá, že žádný plot není dost vysoký - ideální výška 1,5 metru. Ohradník respektuje jen když ho zná odmalička. K ohradníku se opatrně přiblíží, strčí čumák úplně blízko a čuchá? Nebo poslouchá? Cítí vibrace elektřiny? Nevím, ale pokud to není zapnuté tak zajisté uteče. Zaručeně ožere muškáty, růže, jahody a k tomu listí na všech ovocných stromech až kam dosáhne..
V tu chvílí by ji člověk zabil 🙂.
Adrenalin v krvi stoupá, nádech - výdech. Nejdřív je vyhnat.. prostě někam jinam ze zahrady od kytek, rajčat, jahod, hrášku…. prostě pryč.
Nezbývá než se uklidnit, jít s nimi ven a nechat je alespoň 2 hodiny ať se pasou a okusují si.
Žijí ve stádu a tak se drží v pospolitosti, pomekávají na sebe, strkají se, často jsou na sebe hodně zlé, upozorňují se vzájemně na popadaná jablka a lepší keříky… uschlé listí jim šustí v tlamě..
Charles lítá zprava do leva a potom zase na druhou stranu a chce aby šly kam on chce a tak se chvíli na pastvě sžívají. Když je některá pozadu tak ji upozorní na to, že se má držet stáda. Jsou kozenky, které ho poslechnou, ale jsou i takové, které se postaví, skloní hlavu a snaží se ho trknou.. když mají kůzlátka tak jsou kozy velmi bojovné.
Po dvaceti minutách lítání po louce se to najedou zklidní… pes vyhledá stín, kozy se uklidní a už neběhají jen se pomalu posouvají po louce.
Můžeš si lehnout na sluníčko do trávy a pozorovat mraky na obloze. Zavřít oči a snít… nechceš aby to chvíle někdy zkončila. Pokud máš dobrý vztah se svými zvířaty a holky tě znají tak za tebou přijdou.. začnou ti okusovat tkaničky od bot a očichávat obličej.
Muškáty jsou zapomenuty. Koukáš do velkých hlubokých očí a všechno jste si řekly… ony za to nemůžou - prostě musí. Za nedovřená vrátka, vypnutý ohradník nebo nízký plot - za to si můžeš sám můj člověče.
.
Projekt toulavý kozel na naší farmě
Víte, že pokud chováte kozy tak kozlík ( pokud není čistokrevný jak po matce tak po otci) by neměl být zařazen do chovu? Oficiálně s nim nesmíte kozu připustit - koza v chovu čistokrevná být nemusí. Tolik velmi zjednodušená citace zákona. 🙂
Pokaždé, když se koza okozí a má „ holky“ tak mám o něco větší radost, než když má „kluky“ protože a jednoduše co s nimi? Do chovu je dát nesmíte. Každá koza má průměrně 2 kůzlata a pokud máte jeden rok 10 koz připuštěných a každá má dvě kůzlata tak Vám taky na jaře na pastvě může metat kozelce 20 kozlíků - no byla by to tedy smůla, ale teoreticky by se stát mohlo.
Ten kdo chová kozy - od Vás kozlíka nekoupí - navíc se kozlíci často nabízejí zadarmo nebo za pár korun, jen aby se jich lidi zbavili. Potom čtete zoufané inzeráty, daruji ochočeného kozlíka do dobrých rukou, na výpas - ne na pekáč... nejhorší situace nastane, když je kozlík flaškáč. To znamená, že koza máma neměla mléko, nebo umřela a vy kozlíka v obýváku krmíte z flašky.
Vidíte ty neuvěřitelné řasy a oči, tomuto klukovi je 10 dnů..
Tohle krásný zvíře s velkýma řasama a pronikavýma očima za Vámí potom chodí jako pes a vy víte, že si ho prostě nemůžete nechat. Pro žádného chovatele to nejsou hezké chvíle. Nakonec se musíte rozhodnout jak s tímto klukem naložíte. Naštěstí oni hodně zlobí, když jsou starší. Tak je potom rozhodování jednodušší. Každý nedokáže tři měsíce staré zvíře zabít, stáhnout a sníst. Jasně, chováme hospodářská zvířata a hospodářské zvíře je prostě k jídlu…
Ale přesto, chci aby měli kluci šanci.. alespoň někteří.
Na naší farmě pracuje paní Jaruška, která se starala o zvířata v pražské Zoo skoro 20 let.. potom onemocněla a dnes bydlí v chráněném bydlení v Terezíně. Jezdí k nám na Kletečnou 2x v týdnu a o tyto kluky se stará.
Jaruška se pravidelně kozlíkům věnuje.
Chodí s nimi na procházky a učí je chodit na vodítku. Kozlíci ji zdraví na dálku a ona je šťastná, že ji poznají. Svoji práci miluje a jsme velmi rádi, že u nás pracuje. Díky její pravidelné péči jsou kluci velmi kontaktní a rádi vyrazí ven do přírody s vodítkem na krku… ona koza obecně toho hodně nachodí, ale to už jsem psala minule.
Možná namítnete, že se smradlavým kozlem jít na vandr není nic pro vás😄.
Víte jak se řekne vykastrovaný kozel? Je to hňup nebo cep… a kluci si touto změnou „pohlaví“ prošli, když jim bylo 14 dnů 😓… asi to nebylo příjemné, ale zachránilo jim to život a tak nebojte… nesmrdí.. 😂😂
Na procházku vždy dostanete dva kluky.. je to proto, že koza je stádové zvíře a pokud byste si vzali pouze jedno zvíře na procházku tak bude na naříkat a společné chvíle by si neužila ani jedna strana.
Hanka má doma pejsky a tak učit kozlíky chodit na vodítku je pro ni hračka.
Jakmile kluci trochu povyrostou tak budou na zádech nosit speciální postroj s batohem. V batohu kozlík ponese piknikovou deku a potom vše podle vašeho přání… domácí chléb, kozí sýr, dobré víno z českého středohoří, domácí bezinkovou limonádu atd.
Je jedno jestli půjdete na Milešovku 7 km nebo si sednete na louce pod lesem a ujdete jen pár metrů.
Zaručuji Vám , že toulání s kozlíkem si určitě užijete 💚.
Vaše Pája
Každý z nás touží po naplněném životě…
Je to pravda? Nebo to je klišé? A co nám naplněný život přinese? Je to práce? Je to rodina? Děti? Je to to, po čem touží naše duše?
A jsme "to" schopni vůbec najít?….
V pět hodin ráno vyskočím z postele, na chodbě už poskakuje Charlie a nemůže se dočkat ranní směny.. Pracovitý pes je neuvěřitelná pomoc při pasení koz. Kdyby se mi chtělo každé ráno tak jako jemu tak mám z poloviny vyhráno 😀. Pět hodin, sluníčko se klube za obzorem, přes den bude opět nesnesitelně teplo.
Jakmile mě kozy spatří tak běží k ohradniku a těší se na ranní pastvu. Pokud byste dali koze gpsku.. ( a my jsme to udělali) tak zjistíte, že za den ujdou i 10 km… tam a zpátky a potom zase tam a zpátky a potom leží a přežvykuje a potom zase jde a pořád dokola a neustále okusuje.
Koza nepotřebuje moc trávy, sem tam si ukousne.. ale chce kvalitní seno po celý rok a potom šmejdit, okousávat stromy, keře.. ale i ostružiníky a šípky.. růže jsou její oblíbená pochoutka a pokud by se dostala do zeleninové zahrady tak škody jsou nevratné..
Proč chováme právě kozy?
Nějak to přišlo, někdo by řekl náhoda. Myslím, že náhody neexistují a možná kdybych víc naslouchala svému srdci tak jsem se vyvarovala velkých životních chyb a hlubokých přešlapů… na druhou stranu, díky životní zkušenosti už dnes vím co chci a co opravdu ne, čeho se vyvarovat a čeho si vážit. U mě osobně to je zaplaceno velmi draze.
A tak vstanu v pět hodin a vyženu kozy na pastvu, nechám sluníčko, aby mě po ránu pohladilo po tváři a první včelky mi bzučí kolem hlavy… léto je magické, krásné, a úžasné. Pokud mě vidí můj úžasný tchán, který zemřel skoro před pěti lety (v den mých 42 narozenin)- tak se bude usmívat a taky trochu kroutit hlavou …. Co jsem ho poznala před mnoha lety, tak choval kozy, dělal sýr… všechno mi smrdělo a jeho sýr jsem opravdu nemohla jíst.
Miloval kozí sýr s míchanými vajíčky… to byl smrad… cítila jsem to na kilometr… mléko jsem nebyla schopná ochutnat..
Často si se Zdendou říkáme, že je škoda, že tu už není, chce to jeho radu, možná i trochu jeho nátury, když se do něčeho pustil, tak byl jako buldok.
A tak máme dědo 40 koz.. dva kozly a kůzlata.. dohromady 75 ks..už je to celkem parta, která vás dokáže potrápit. Ale také pobavit a když vidíte spokojená barevná kůzlata jak metají kozelce a dokážou si popovídat se svojí starostlivou matkou, tak je to jednoduše řečeno krásné.
Farmu jsme založili jako chráněnku a postupně se k nám dostávají lidé, kteří by těžko hledali práci v klasickém provozu - nemohou pracovat ve stresu ( i když koza dokáže vystresovat víc než kdejaký manažer v modrém obleku) někdy nemohou pracovat vůbec. Mají své starosti, bolesti a nemoci… ale váží si své práce a věřím tomu, že k nám jezdí velmi rádi.. a je jedno jestli pracují 4 hodiny týdně nebo 40. Snažíme se každému najít jeho místo a pokud se někdo štítí slepic tak s nimi nepracuje…
Letos nám umřel kolega a ten se bál slepic, vždy po něm šly a vypadalo to, že kdyby v kurníku zakopl tak ho sežerou… ale miloval květiny… na jaře čekal až vykvete leknín jako malý kluk. Kolem narcisů, které nám rostou divoce uprostřed louky dělal z klacíků ohrádky, aby si každý všiml, že tam pokvetou…a o svých bonsajích dokázal mluvit donekonečna…
A ještě jedna perlička - každý, kdo zná Charlese tak ví, že ne každého má rád a jsou lidi, na které si špatně zvyká, hodně na ně štěká, dokáže i štípnout a upozornit, že takto tedy ne... ale ještě se nám nestalo, že by k nám přišel nový zaměstnanec a Charlie ho automaticky nepřijal do své party… a to hned, když člověk vyleze z auta.
Jak ten pes dokáže rozeznat, že oni nejsou návštěva, ale že už jsou naši to nevím...